Anasayfa
22 Nisan 2021 ( 427 izlenme )
Reklamlar

Ayaklarda Yanma Sebebi Neden Olur

Sinirlerin kalınlaşması ile oluşan ayak yanması:Ayakta ki sinirlerinden bir tanesinin kalınlaşması sonucunda ayaklarda yanma oluşur. Bu sinirin kalınlaşması ise uzun süre ayakta durmak, dar veya bol ayakkabı giymek veya koşma gibi ağır ve etkili spor yapılmasından kaynaklanır. Sinirlerin kalınlaşması ile ayak yanmasının en yaygın belirtisi sanki çakıl taşının üzerinde yürüyor hissi vermesidir.
İLK BELİRTİLERİ

Ayak kemiklerinin yıpranması veya iltihaplanması sonucu oluşan ayak yanması: Kasların dar veya zayıf olması, yanlış ayakkabı tercihi, ayak pozisyonunun yanlış olması veya iltihaplı şişlik gibi nedenler ile ayak yanması oluşur.

Genellikle ilk olarak baş parmağının altından başlar ve ayakta kaldıkça yanma hissi artar.Kasların dar veya zayıf olması, yanlış ayakkabı tercihi, ayak pozisyonunun yanlış olması veya iltihaplı şişlik gibi nedenler ile ayak yanması oluşur. Genellikle ilk olarak baş parmağının altından başlar ve ayakta kaldıkça yanma hissi artar.


Atardamarların daralmasıyla oluşan ayak yanması:

Yaş ilerledikçe artan bu durum atardamar duvarının kalınlaşması sonucunda oluşur. Yanma hissedilen ayakta ağrı, kasılma ve güçsüzlük gibi belirtilerde görülebilir.

Bunların dışında ayaklardaki yanmaların diğer sebepleri:

* Alkol kullanımı
* Kronik böbrek rahatsızlığı
* Aids
* Hipotiroid
* B12 vitaminin eksikliği
* Menapoz

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Işte o sır Neşe Karaböcek’in Kardeşi 44 Yıl Önce Kocasıyla Kaçmıştı, Neşe Karaböcek sessizliğini bozdu bu büyük ihanet hakkında konuştu Bir Dönemin Ünlü Fenomen İsmi Görenleri Korkuttu! Sıradan Bir Öğretmenken Öğrencilerin Çektiği Fotoğraflarla Dünyaca Ünlü Olan Öğretmenler