Anasayfa
20 Aralık 2020 ( 1551 izlenme )
Reklamlar

Bu bir mucize >>>

İzmir'de doktorlar, korona virüslü hastalara müdahale sırasında sağlık çalışanlarına virüsün bulaşma riskini azaltan bir filtre sistemi geliştirdi. 7 ay boyunca sistemi kullanan hiçbir sağlık çalışanında virüse rastlanmadı.


Yoğun bakımda yatan korona virüs hastalarının akciğerlerinde biriken su ve hava, drenaj yöntemi ile çıkarılıyordu.Tek tüple filtresiz yapılan bu işlem sırasında virüs havaya yayılıyor, sağlık çalışanlarına virüs bulaşma riski artıyordu.
İzmir'de bir grup göğüs cerrahisi uzmanı, drenaj işlemi sırasında virüs yayılma riskini ortadan kaldıran filtre sistemi geliştirdi.

Doç. Dr. Kenan Can Ceylan, yeni sistemle ilgili, "Bu cihaz iki tane şişe ve bir filtreden oluşuyor. Şişenin bir tanesi hastadan gelen sistem, bu şişeyi ikinci şişeye ekledikten sonra ikinci şişenin içine alkol bazlı bir dezenfektan koyuyoruz. Alkol bazlı dezenfektan sonra şişenin havaya açıldığı kısmına da filtre yerleştirerek virüsün dışarı çıkmasını engelliyoruz" dedi.

Ameliyathanelerdeki HEPA filtre sisteminden esinlenilerek geliştirilen teknik, önce Sağlık Bilimleri Üniversitesi Doktor Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde denendi.7 ay boyunca sistemi kullanan ekibin korona virüse yakalanmadığı görüldü. SİSTEMİN BAŞARISI ULUSLARARASI TIP DERGİSİNDE YER ALDI Doç. Dr. Serkan Yazgan, geliştirilen sistemle, sağlık çalışanlarının ciddi risk altında kalmasını önlediklerini söyledi.Sistemin başarısı, uluslararası tıp çevrelerinin de dikkatini çekti. Sistem, uluslararası bir tıp dergisinde, tüm sağlık çalışanları için önerildi.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir? Dişler nasıl beyazlatılır? ESRA EROL'UN ANNESİNİ GÖREN HAYRAN KALIYOR >> istifa Kadın öğretmen, kocasının ölümünden 14 ay sonra oğlunu doğurdu: Bakın bunu nasıl başardı