Anasayfa
09 Ekim 2020 ( 933 izlenme )
Reklamlar

UZMANLARDAN KORKUTAN AÇIKLAMA >>>


Uzmanlardan Korkutan Açıklama: Böylesi Görülmedi.İstanbul’u Bekleyen Büyük Tehlike! İstanbul’u İstila Ettiler.. Uzmanlardan Korkutan Açıklama Geldi İstanbul’da daha önceleri sadece Ihlamur Kasrı, Yıldız ve Fenerbahçe parkları gibi alanlarda görülen yeșil papağanlar, bugün her yerde karșımıza çıkıyor Tropikal iklim kușu yeșil papağanların İstanbul’daki serüveni yıllardır adeta bir șehir efsanesi olarak dilden dile dolașıyor. Ana vatanları Hindistan ve Pakistan olan yeșil papağanlar, son birkaç yıldır park ve bahçelik yerlerin yanı sıra artık megakentin yeșili bol mahallelerinde de görülür oldu. Son olarak geçtiğimiz gün Fenerbahçe Orduevi’nin çevresinde sürü halinde görülen yeșil papağanlara ilișkin bilgi veren uzmanlar ise istilacı kabul edilen bu türün sayısındaki artıștan endișeliler. Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, kent faunasının istilacı papağanlar nedeniyle bozulma riski altında olduğunu dile getiren Biyolog – Kuș Gözlemcisi Kerem Boyla, yeșil papağan türünün popülasyonunda adeta patlama yașandığını belirtti.Boyla konuyu șu sözlerle açıkladı: “KAÇAK GETİRİLEN PAPAĞANLAR SERBEST BIRAKILIYOR” “Dünyanın pek çok șehrinde kafesten kaçan, papağan veya muhabbet kușu gibi türler doğal yașamın içinde varlığını sürdürüyor. İstanbul’daki görüntünün benzerleri Amsterdam, Londra, Kalifornia gibi pek çok yabancı șehirde görmek mümkün. İstanbul’un papağanları için iki seçenek söz konusu. Birincisi kaçak olarak Türkiye’ye getirilen ve gümrükte yakalanan papağanlar genellikle serbest bırakılıyor. Ayrıca 1996 yılında TEM otoyolunun Kavacık-Beykoz’a yakın kısmında papağan tașıyan bir kamyonet devrilmiș ve yüzlerce papağan kazadan sonra dağılan kafeslerden uçup gitmiști. KENT FAUNASININ DENGESİNİ BOZMAYA BAȘLADI”
 İstanbul’da zaman zaman farklı yerlerde ortaya çıkan yeșil papağanların varlığının sebebi kamyonet kazası ve gümrükteki durumdan kaynaklanıyor. 3-5 yıl öncesine kadar sayıları yüzlerle telaffuz edilen bu istilacı türün İstanbul’daki sayısının 5-6 bini geçtiğini tahmin ediyoruz. Yeșil papağanları seviyoruz ve șehrimizin bir paçası haline geldiler ancak bu istilacı tür artık karga, yarasa ve sincap gibi hayvanların yuvalarını mesken tutarak, kent faunasının dengesini bozmaya bașlamıș durumda” “HALKIMIZ ORMANLIK ALANDA YİYECEK ATIK BIRAKMAMALI” Geçtiğimiz dönemde yapılan yanlıș ağaç budamaları, park ve bahçelerdeki yiyecek, çöp artıkları ile kedi ve köpek mamalarının geliși güzel bırakılmasının papağanların yașam alanını genișletmeye yol açtığını sözlerine ekleyen Boyla, șöyle konuștu: “Bu etkenlerin yanı sıra yeșil papağanların çok sevdiği çınar, selvi ve çam ağaçları Belgrad ve Aydos ormanları bașta olmak üzere, pek çok yeșil alanda bulunuyor. Papağanlar, kıșları bu ağaçların tohumlarıyla besleniyorlar. Yazları ise ağaç yaprakları ve meyvelerini yiyorlar. Güzel șehirler yaratmak için belediyenin diktiği çınar, selvi ve çam ağaçları yeșil papağanlar için barınma ve beslenme olanağı sağlıyor. Belgrad Ormanı’nda șu an için 3-5 yeșil papağan tespit etmiș durumdayız. Șayet kent içindeki parklardaki gibi ormandaki sayı da artarsa fauna bozulur, yerel türler dediğimiz sincap, yarasa ve kargalar yuvasız kalır. Halkımız ormanlık alanlarda yiyecek atıklarını bırakmamalı.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SONDAKİKA- ** ANKARA'YI SALLAYAN GELİŞME. Eşinin ararken ahırda buldu Düğünde Damadın Annesiyle Gelinin Annesi Birbirine 5 yıldızlı otelde çalışıyordu! Banyoda bu halde bulundu